Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj nieznajomy.
rejestracjalogowanieFB

Ciekawostki

Ta strona jest poświęcona ciekawostkom głównie związanym z wersją na NES-a, chociaż nie tylko.



Sheltem - wycięty z gry


Przez całą grę, towarzyszy nam dziwna postać, które jest uczepiona ramki u góry ekranu. Nigdy się nie zastanawialiście któż to taki? Skoro nigdzie nie ma o niej żadnej wzmianki, bezpiecznie możemy złożyć, że to po prostu ładna dekoracja. Jednak czy aby na pewno? Wiele wskazuje na to, że mógł to być antagonista MM1 - Sheltem. Skoro jednak Sheltem przez całą grę siedzi sobie spokojnie na jednym miejscu, to co miałby robić z drużyną? Prawdopodobnie "zaglądać" im przez ramię. Skoro gracz ma okazję "spotkać" twórcę gry, to dlaczego główny przeciwnik nie miałby sobie oglądać poczynań grupki awanturników?

W plikach gry, razem z grafikami przeciwników, na końcu bossów, ale zaraz przed normalnymi jednostkami, pojawia się stwór. Jest on niemal identyczny jak postać z ekranu. Jego rozmiar sugeruje, że z pewnością miał to być boss. Natomiast to, że widzimy go przez całą grę sugeruje nam, że jest to postać niezwykle istotna. Ale czy jest to Sheltem? Cóż jego wizerunek kłóci się z tym jakim widzimy go w późniejszych odsłonach.

W plikach tekstowych wewnątrz gry w przeciwnikach pojawia się Sheltem, ale to nie wszystko. Nie tylko grafiki i pliki tekstowe nas o tym zapewniają. Istnieje także muzyka stworzona pod tę walkę. Nie można jej usłyszeć nigdzie w grze, ale pojawiła się na oryginalnym soundtracku.





Jeśli udało by się zaimplementować postać Sheltem do gry to byłby to exlusive dla tej konsoli, ponieważ jego postać nie pojawia się jako przeciwnik w jakiejkolwiek wersji! Najprawdopodobniej ma to związek z sequelami (pokonanie go w tej części w związku z tym byłoby bezsensowne).



Więcej przeciwników

W plikach gry może znaleźć także kilka nieużywanych grafik stworzeń. Jednak z racji tego, że nie ma w plikach tekstowych dodatkowych stworzeń, to najprawdopodobniej są to placeholdery lub wcześniejsze wersje jednostek.
Tak więc mamy:
  • Bezgłowy płaszcz, który wygląda na wczesną wersję sprite'a od Arcymaga lub innego Czarodzieja.
  • Coś, co wygląda na bagiennego stwora.
  • Coś, co wyglądem przypomina jakąś Wiedźmę.
  • Kółka, które definitywnie są placeholderami.



  • Awatary drużyny


    A to bardzo ciekawa sprawa. W plikach gry możemy znaleźć także niewykorzystane awatary dla naszej drużyny. Jak wiadomo w samej grze nigdy nie widzimy naszych postaci (w końcu gra jest w widoku pierwszoosobowym), jednakże może twórcy tego portu chcieli umieścić ich twarze np. na ekranie ekwipunku?
    Postacie z lewej prawdopodobnie miały być głównymi bohaterami (patrz także japońskie intro), ludźmi wojownikami?
    Dalej mamy najprawdopodobniej pół-orka, człowieka złodzieja i elfa (wojownika?).



    Bardzo podejrzane jest natomiast użycie takiego obrazka (po prawej) jako awataru Lorda Kilburna. Złowroga postać i jej szpon nad postacią odzianą w szatę, która z dużą dozą prawdopodobieństwa mogła należeć do króla. Prawdopodobnie był to jakiś błąd, jako domysł mogę przypuścić, że miała to być scena, w której odkryta jest prawdziwa forma fałszywego króla Alamara.



    Nawiązania do innych mediów

    Star Trek

    Might and Magic posiada dwa silne nawiązania do Star Treka. Jedno z nich to tytuł oryginalnego odcinka - wiadomość o tej treści pojawia się Doom Castle (Zamku Zagłady). Drugie nawiązanie powinno być wam bardziej znane, wszak nie występuje jedynie w tej części. Chodzi o słynny cytat "Live long and prosper", który należy oryginalnie do Vulcanina.

    Monty Python

    Pamiętacie moment, w którym musicie przekroczyć most, ale zakapturzona postać mówi członkom drużyny, że najpierw każdy z nich musi odpowiedzieć na jedno pytanie, aby przejść? Pytanie brzmi "What is your aura color?" ("Jaki jest kolor twojej aury?"). To wydaje się być silnie inspirowane przez scenę Mostu Śmierci filmu komediowego z roku 1975 "Monty Python and the Holy Grail", w której postacie musiały odpowiedzieć jaki jest ich ulubiony kolor, aby mogły przejść przez most. Jak wiadomo nie jest to jedyne nawiązanie w Might & Magic do tego filmu - (klik).

    Władca Pierścieni

    Boss Okrim wydaje się czerpać trochę inspiracji z Saurona, głównego antagonisty trylogii Tolkienowskiej. Wiadomość w lochu Quivering Forest głosi, "Okrim is watching. He studies your weaknesses!" ("Okrim obserwuje. Bada wasze słabości", trochę jak wszechwidzące Oko Saurona). A nagroda za pokonanie tego bossa? Jego pierścień... czy trzeba coś jeszcze dodawać?

    Mountain Doom (Góra Przeznaczenia), gdzie można znaleźć Castle Doom, jest prawdopodobnie nawiązaniem do góry o takiej samej nazwie z Władcy Pierścieni.

    Robin Hood

    Sklep z jedzeniem w Portsmith nazwany jest "MAID MARION'S MARKET", który jest jawnym nawiązaniem do bohaterki powieści o Robin Hoodzie. Możemy także pod to naciągnąć dialog Lorda Łuczników, który brzmi jakby on sam był Robin Hoodem - "I am Lord Archer, the Raven. I take from those who have and give to those who have not!" ("Jam jest Lord Łuczników, Kruk. Zabieram tym, którzy mają i rozdaję tym, którzy nie mają!").

    Kreskówki

    Tawerna w Dusk jest nazwana "CASPER'S FINE POTABLES". No cóż Dusk wydaje się być przyjazne duchom, nazwa mogła zostać pożyczona z kreskówki Casper the Friendly Ghost (Kacper - Przyjazny Duszek).



    Powroty na VARN

    Autorzy gier M&M w mniej lub bardziej jawny sposób jeszcze co najmniej trzykrotnie wracali na VARN. Pierwszy raz miał miejsce w Heroes I, gdzie głównym bohaterem jest Lord Ironfist przybywający z krainy Varnal Hills, opisujący m.in. zupełnie różne słońca przed i po przedostaniu się na Enroth. Nigdy nie powiedziano wprost, że to ten sam Lord Ironfist, co w Might & Magic I, ale wydaje się to niemal oczywiste. Również w tej grze ponownie można się natknąć na artefakt Eye of Goros, który w Might & Magic I służy do zdemaskowania fałszywego króla Alamara, a w Heroes I pomaga uzdrowić krainę. 
    Drugim razem powróciliśmy na VARN w Legends of Might & Magic, do Lochów Dragadune, poznając skrótowo historię śmierci tamtejszego króla (najprawdopodobniej Alamara) i porwania jego córki, Penelopy. Na innej mapie (Legowisko Pająków) rozgrywka toczy się zaś wokół Wrót do Innego Świata, co również wskazuje na VARN.
    Za trzecim razem w mapie "Księżniczka Varnu" w mini-dodatku do Heroes VI (Pirates of the Savage Sea) autor napisał niejako kontynuację dwóch powyższych historii (w stylu "załóżmy, że tak faktycznie było"). Mamy więc uwolnioną już Penelopę, walczącą o swoje królestwo oraz wspominanego w Heroes I kuzyna Lorda Ironfista - Ragnara Ironfista.



    Rysowanie Map


    Might & Magic I jako w sumie jedyna z serii nie ma żadnej formy automatycznego rysowania mapy. Dlatego też do pierwotnych wydań gry dołączone były arkusze papieru, takie jak ten po lewej, do samodzielnego rysowania map krain i lokacji przez graczy - ołówkiem, na papierze. Choć dziś to nie do pomyślenia, tak w 1986 r. oznaczało to pewne połączenie cech gry komputerowej z tradycyjnym, "papierowym" RPG. Do późniejszych wydań MM1 dołączano jednak również poradnik (u nas do ściągnięcia w dziale Download), zawierający już gotowe wszystkie mapy (u nas w dziale Mapy ;).
    © 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
    Komnaty "Might & Magic I". Redakcja, kontakt